Orchidee  

sarfinger
 
metromsn.gazeta.pl/(…)Przesadzamy_storczyki__Krok_p…
*Przesadzamy falenopsis*
storczyk.PNG

Najczęściej przesadzamy storczyki, gdy podłoże w donicy ulegnie rozkładowi, a korzenie się w niej nie mieszczą. Ale wymiana podłoża jest konieczna także w sytuacji, kiedy rośliny zostaną zaatakowane przez szkodniki lub choroby oraz w przypadku gnicia korzeni. Jeśli do podlewania używamy wody destylowanej bądź deszczówki o niskiej zawartości minerałów, zaleca się przesadzanie storczyka co 2-3 lata. Natomiast gdy podlewamy wodą z kranu, trzeba wymienić podłoże raz w roku, bo na jego powierzchni osadzają się sole mineralne, które uszkadzają korzenie.

Na zdjęciu powyżej pierwszy krok: Przed przystąpieniem do przesadzania wskazane jest namoczenie korzeni w wodzie. Dzięki temu będą one bardziej elastyczne, a to pozwoli nam znacznie ograniczyć ilość uszkodzeń powstałych w wyniku wymiany podłoża.
storczyk.PNG

Nie należy przesadzać kwitnących storczyków. Jeśli jednak zaistnieje taka potrzeba, powinniśmy ściąć kwiatostan.

Na zdjęciu powyżej kolejny krok: Ostrożnie wyjmujemy roślinę z pojemnika, rozluźniamy korzenie i przystępujemy do delikatnego obsypywania starej kory. Po oczyszczeniu bryły korzeniowej dokonujemy oceny korzeni. Zdrowe są te grube i jędrne, białe lub jasnozielone.
storczyk.PNG

Na zdjęciu powyżej: Wszystkie korzenie martwe, zgniłe i gąbczaste usuwamy. Jeśli wycięliśmy dużą ich część, rany w miejscu cięcia warto zabezpieczyć węglem drzewnym, który uchroni korzenie przed wnikaniem patogenów.

Nowa doniczka nie musi być większa, bo nowe korzenie tworzą się tuż pod liśćmi i do rozwoju wystarcza im wilgotne powietrze (w naturze falenopsisy rosną przyczepione do kory drzew). Naczynie powinno być przezroczyste, bo dzięki temu w korzeniach będą mogły zachodzić procesy fotosyntezy. Ułatwi to także monitorowanie ich zdrowotności.
storczyk.PNG

Podłoże dla storczyków nie powinno zawierać mielonego torfu, w żadnym wypadku nie można także używać ziemi ogrodniczej. Najlepiej kupić gotową mieszankę składającą się głównie z kory sosnowej, węgla drzewnego oraz grubych włókien torfowca nowozelandzkiego i luźno obłożyć nią korzenie.

Na zdjęciu powyżej: Na dnie nowego pojemnika usypujemy cienką warstwę drenującą. Można ją wykonać z keramzytu, żwiru czy pokruszonego styropianu. W razie nadmiaru wody zapobiegnie ona gniciu korzeni.
storczyk.PNG

Po delikatnym zwinięciu korzeni i umieszczeniu ich w donicy zasypujemy storczyk podłożem. Uzupełniając korę, pamiętajmy, aby nie ugniatać korzeni. Najlepiej od czasu do czasu potrząsnąć naczyniem, a kora sama wypełni przestrzenie między korzeniami.
storczyk.PNG

Jeśli usunęliśmy dużo martwych korzeni, nie podlewamy storczyka przez 10-14 dni. Gdy korzenie były zdrowe, można nieco podlać roślinę, po czym postawić ją na podstawce z wodą i keramzytem. Nawozimy po 2-3 tygodniach od przesadzenia.
storczyk.PNG

Cymbidium to storczyk, który rośnie w ziemi, a zatem w przeciwieństwie do falenopsisa lubi bardziej zwarte podłoże. Można go sadzić także do gotowej mieszanki dla storczyków, ale jego korzenie trzeba bardziej obsypać.

Ponieważ korzenie cymbidium przyrastają bar-dzo szybko, podczas przesadzania należy je skrócić o 1/3 i usunąć wszystkie części martwe i uszkodzone. Najlepiej zrobić to zdezynfekowanym nożem kuchennym lub sekatorem. Roślinę sadzimy do donicy o 2-3 numery większej, która umożliwi rozwój korzeni. Jeśli storczyk mocno się rozrósł, można podzielić go na części.

Cymbidium w przeciwieństwie do falenopsisa nie wymaga przezroczystej donicy.

Na zdjęciu powyżej: Kwiaty cymbidium świetnie nadają się także do wazonu - zachowują świeżość nawet do 4 tygodni.
  • awatar Karen29: Team dla mnie, dostałam storczyka i się zastanawiałam jak to przesadzić kiedyś tam :)
  • awatar sarfinger: @Karen29: a ja ostatnio tak namieszałam z moimi ,że jak to przeczytałam lekko się załamałam, musze to wszystko zrobić jeszcze raz póki istnieją :D
Pokaż wszystkie (2) ›